Вівторок, 28 січня 2020 2020, 14:01

Куди дівати шлак?

В Україні мають намір впровадити інноваційні матеріали та технології в дорожньому будівництві. Позбувшись таким чином залежності від російського бітуму, який входить до складу асфальту. Крім того, якість доріг не постраждає – таке рішення ухвалив Кабінет Міністрів. Але поки що ця постанова не набрала чинності.

Металургійний шлак та інші відходи промисловості вже незабаром почнуть використовувати для будівництва українських доріг. Таке оновлення автомагістралей допоможе зекономити державні кошти та зменшити рівень забруднення навколишнього середовища, вважає Кабінет Міністрів. Уряд встановив відповідні норми та вимоги до технологічних процесів. У тендерах на послуги з будівництва доріг обов’язково передбачатиметься неціновий критерій – «Заходи із захисту довкілля». Його питома вага складатиме не менше 10%. Рішення ухвалено, але опублікованим на сайті його так і не вдалося знайти ще нікому. Якщо документ не опублікований, то ймовірно і чинності не набрав.

Для Маріуполя, який має металургійні підприємства, це питання одне з першочергових. Про це говорить народний депутат України Сергій Магера.

СЕРГІЙ МАГЕРА, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ: «Державна програма й такі документи, як ухвалене рішення Кабінету Міністрів, яке, на жаль, не опубліковано, – це невеликий крок в цьому напрямку. Ми очікуємо подальшого ухвалення відповідних рішень від Верховної Ради. Я буду про це говорити з трибуни Верховної Ради. Тому що для таких міст, як Маріуполь, дуже важливо, щоб ми вирішили проблему накопичення шлаків».

Крім того вже зовсім скоро відходи виробництва почнуть застосовувати в будівництві доріг у Запорізькій, Донецькій, Луганській, Дніпропетровській, Миколаївській та Кропивницькій областях. До робіт залучатимуть лише відходи, що відповідають нормативним документам з питань екологічного маркування та декларації.

Про це заявив і Міністр інфраструктури Владислав Криклій: «Таке рішення Уряду дозволяє позбавитись залежності від імпорту з Російської Федерації будівельних матеріалів, зокрема, бітуму. Це також дозволить економити кошти під час дорожніх робіт, якість при цьому буде належно».

Для Маріуполя також важливо вирішити й питання логістики.

СЕРГІЙ МАГЕРА, НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ: «Я очікую, що найближчим часом ця постанова буде оприлюднена і металургійні підприємства, особливо центральної частини України: Запоріжжя, Кривий Ріг – зможуть в більшому обсязі реалізовувати свої програми з утилізації шлаку».

ДАРИНА ГОДЛЕВСЬКА, ОЛЕКСАНДР ШИШМАН, МСН.

Нагадаємо, тема сортування сміття стає все більш популярною у нашому місті. Представники ініціативної групи «Маріуполь Сортує», члени Зеленої ради та міська влада провели зустріч, на яку для діалогу запросили народного депутата Сергія Магеру. Обговорювалися актуальні питання щодо ідеї створення центру з навчання мешканців у сфері поводження з відходами.