Неділя, 28 липня 2019, 20:56

Правоохоронці припинили діяльність реабілітаційних центрів для наркозалежних

По всій Україні проходить масштабна спецоперація з припинення діяльності незаконних реабілітаційних центрів. Тільки за останні кілька місяців ліквідували кілька таких центрів у Запоріжжі, Дніпропетровську, Миколаєві та Маріуполі. Як кажуть правоохоронці, в ході спецоперації були зафіксовані численні факти незаконного позбавлення волі людей за грошову винагороду, їх подальшого утримання і тортур.

Масивні ворота, високий паркан, міцні замки та решітки на вікнах - приблизно так повинен виглядати будинок, в якому насильно утримують людей. Однак тут все набагато прозаїчніше! Доглянутий двір, тепла сімейна атмосфера і доброзичливі люди. Як розповідає Денис, колишній наркозалежний, тут він уже півтора року. Каже, що завдяки центру став по-іншому дивитися на світ.

ДЕНИС РОЗНАЛЕВИЧ, РЕАБІЛІТАНТ БЛАГОДІЙНОГО ЦЕНТРУ «ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНІ»: «Начал в Бога верить. Думал раньше, что все это бред. Раньше не мог мимо пройти, если там пьяный кто-то, мог ограбить. Сейчас я лучше в скорую позвоню».

Подібні християнські центри не мають медичної ліцензії, тому людям тут допомагають морально, намагаючись вселити духовні цінності, показати на власному прикладі, що життя ще можна змінити на краще. Зараз Андрій один з керівників центру, а 7 років тому зловживав алкоголем і ночував на вокзалі.

АНДРІЙ ОНИЩЕНКО, КЕРІВНИК БЛАГОДІЙНОГО ЦЕНТРУ «ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНІ»: «В один момент мне было тяжело и ребята, которых я встретил, говорят: пошли, покушаешь, поспишь, покупаешься. Потому что я был небритый и в неухоженном состоянии. Я согласился, пришел в этот центр, меня покормили, я побрился, покушал, поспал, познакомился с ребятами».

У цьому благодійному центрі постійно проживає 12 осіб. Реабілітанти самі себе утримують, підробляють, моляться, читають духовну літературу, урізноманітнюють дозвілля. Правила жорстокі — ніякого алкоголю і сигарет. Загалом тут ніхто нікого насильно не тримає.

ДЕНИС РОЗНАЛЕВИЧ, РЕАБІЛІТАНТ БЛАГОДІЙНОГО ЦЕНТРУ «ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНІ»: «Тут дверь открыта. Если человеку не понравилось, он может в любое время взять открыть дверь и уйти».

Центр надає притулок усім нужденним.

Реабілітанти спільно з громадською організацією «Червоний Хрест» часто влаштовують благодійні акції, збирають кошти та надають допомогу дитячим притулкам.

Спецоперація по звільненню цих людей з «рабства» порушила розмірене життя реабілітаційного центру. Багато з них досі не можуть прийти до тями.

ДЕНИС РОЗНАЛЕВИЧ, РЕАБІЛІТАНТ БЛАГОДІЙНОГО ЦЕНТРУ «ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНІ»: «Я лежал, спал, они прибежали, положили на пол, что я мог сказать им? Они с автоматами и в масках».

СЕРГІЙ КУРБАТОВ, РЕАБІЛІТАНТ БЛАГОДІЙНОГО ЦЕНТРУ «ПЕРЕТВОРЕННЯ УКРАЇНІ»: «Они руководителям домов предъявили обвинения, что они нас в неволе держат. Это чистая неправда».

Усіх забрали в поліцію на допит. Як кажуть реабілітанти, ніхто з них не підтвердив те, що їх тримали в неволі.

Після допиту в поліції всі «звільнені з рабства» дружно повернулися у свій реабілітаційний центр, бо просто нікуди було йти.

ІГОР КАРАМИШЕВ, НАЧАЛЬНИК УПРАВЛІННЯ З БОРОТЬБИ ЗІ ЗЛОЧИНАМИ, ПОВ'ЯЗАНИМИ З ТОРГІВЛЕЮ ЛЮДЬМИ ГУ НП В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ: «Докази збирали кілька місяців. Зі співробітниками Управління по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, та Слідчого управління Донецької області задокументовані факти трудової експлуатації в реабілітаційних центрах, створених під вивіскою "Всеукраїнська благодійна організація"».

Керівники центрів затримані. За фактом відкрите кримінальне провадження за ч.2 ст.149 КУ «Торгівля людьми».

ГЕННАДІЙ МОХНЕНКО, ПАСТОР, ДИРЕКТОР БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ "РЕСПУБЛІКА ПІЛІГРИМ": «Как эта работорговля выглядит? Приезжает мамка, батя и привозят еле живого сына-наркомана, умоляют забрать ибо он невменяемый. Его оставляют в наших ребцентрах, родители уезжают, а он там возьмет и записочку напишет: «меня в рабство взяли». А еще и скажет, что заставили работать, потому что его попросили пойти в курятнике убрать. Таким образом, служителя церкви превращают в работорговца».

Ще рік тому в Україні планували скласти реєстр християнських реабілітаційних центрів. Крім того, для контролю прикріпити до кожного з них дільничного інспектора.

АЛЬБЕРТ ХОМЯК, ПАСТОР-КАПЕЛАН, БАГАТОДІТНИЙ БАТЬКО: «У нас ребцентров в Украине больше тысячи. У нас есть центры, которые хотят, чтоб люди на них работали, чтоб на них зарабатывать. Но христианские центры дают возможность человеку приобрести профессию. А реестр даст возможность отсеять аферистов, которые могут прикрываться под христианские реабилитационные центры».

Сьогодні ситуація з ребцентрами викликала великий резонанс в суспільстві. У Маріуполі відбувся круглий стіл, до складу якого увійшло керівництво ребцентрів і поліції області.

ГЕННАДІЙ МОХНЕНКО, ПАСТОР, ДИРЕКТОР БЛАГОДІЙНОГО ФОНДУ "РЕСПУБЛІКА ПІЛІГРИМ": «Назревает большая волна протеста, мы уже обдумываем варианты проведения огромных массовых акций. Тысячи бывших наркоманов, тысячи бывших алкоголиков из разных концессий могут выйти под окна к власти и требовать своего права выжить».

Для того, щоб реабілітаційні центри й надалі діяли в рамках чинного законодавства, було прийнято рішення створити робочу групу.

ОЛЕГ ЯГОЛЬНИК, ЗАСТУПНИК НАЧАЛЬНИКА ГУМП В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ: «Мариуполь входит в 10 самых безопасных городов Украины, это действительно так. Я когда приехал в Мариуполь, удивился этому. Я думаю, немаловажный вклад в это внесла ваша организация. Поэтому, если есть проблемы, то давайте садиться и пошагово разбирать их».

Сьогодні діяльність чотирьох ребцентрів в Маріуполі практично паралізована. Знаючи, що їхнього керівника звинувачують у незаконній трудовій експлуатації людей, колишні наркозалежні бояться працювати. А немає роботи, немає і найнеобхіднішого!

За останні кілька днів уже були випадки, коли реабілітанти в пошуках заробітку йшли з центру і, на жаль, поверталися до колишнього життя.

МСН